REPERTUAR PAŹDZIERNIK

WYSTAWA PRAC MALWINY KIDALI

CYKL GRAFIK

pt. „TRAKTAT O CZŁOWIEKU- MANEKINIE”

WYKONANYCH W TECHNICE WYPUKŁODRUKU

Gdzie jest człowiek?

Czy ktoś widział?

Umknął…zostały marionetki, lalki, manekiny, kukły.

Manekin, tak jak współczesny człowiek, jest „minimalistyczny” i pozbawiony rysów twarzy, aby można było całkowicie zmienić jego styl i osobowość za pomocą towarów, w które się go przystroi. Manekiny bardziej przypominają cyborgi a raczej paradoksalnie, przypominają współczesnego człowieka. Trend został wyznaczony. Należy robić wszystko, by zatrzeć linie papilarne i stać się doskonale plastycznym. Wtedy łatwiej można się przystosować do tego, czego wymaga od nas współczesny świat. Co by było, gdybyśmy po wejściu do galerii handlowej zobaczyli manekina z niewesołą twarzą, raczej niskiego wzrostu, którego przysadzistą sylwetkę opinałyby najlepsze designerskie ubrania? Co by było, gdybyśmy odkryli, że manekin ma podkrążone oczy, kurze łapki, zmarszczki wokół ust i brud za paznokciami? Poczulibyśmy się nieswojo? Chyba wszyscy intuicyjnie wyczuwamy, że starość, zmęczenie i brzydota nie zasługują na centralne miejsce dla naszej kultury! Manekiny straciły charakter, przestały się liczyć, ponieważ ten sam los spotkał ich twórców. Płótna, na których odbite są grafiki, przedstawiają zewnętrzne odzienie człowieka, które zawsze jest odmienne, o różnej fakturze, kolorze i gatunku w zależności od gustu, upodobania i osobowości. Przeszycia i fastrygi pojawiające się na pracach, symbolizują linie życia, różne drogi, dzieje i losy człowieka. Mimo, iż człowiek nie doścignie świata, którego już nie ma i nadeszła świeża kreacja, która oferuje nam maski, jeszcze chcemy być witalnymi animatorami, jeszcze wymagamy od innych uczuć i pragnień. Jakkolwiek mocno porazi nas rzeczywistość, musimy w ciała manekinów wlać prawdziwe życie, powrócić do własnego JA. Nie jest to ucieczka od człowieka, a wręcz odwrotnie, jest to poszukiwanie człowieka na nowo, jest to powrót do korzeni naszego człowieczeństwa. Ożywione manekiny stojące na wystawach, stają się nam tak bliskie, że zapominamy o tym, że to tylko handlowa fatamorgana. Ulegamy jej, bo odczuwamy potrzebę głębokiego obcowania z drugim człowiekiem. Sprawia to, że rozpaczliwie doszukujemy się w niemych twarzach manekinów oznak życia a przecież tam go nie ma !

Malwina Kidala

Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach na Wydziale Grafiki.

Dyplom główny zrealizowany w pracowni druku wypukłego prof. Mariusza Pałki natomiast prezentacja dodatkowa w pracowni grafiki cyfrowej dr Dariusza Gajewskiego.

Zawodowo piastuje funkcje Organizatora Imprez i Koordynatora Artystycznego Ruchu Amatorskiego w Domu Kultury w Rudzie Śląskiej, prowadząc pracownie malarską dla dorosłych i młodzieży.

Specjalizuje się w technice linorytu i grafiki cyfrowej, ale również zajmuje się malarstwem, rysunkiem oraz projektowaniem graficznym. Ma w swym dorobku wiele wystaw indywidualnych i zbiorowych w Moskwie, Dusseldorfie, Krakowie, Katowicach, Poznaniu, Gliwicach, Cieszynie i Zabrzu.

Brała udział w wielu plenerach i rezydencjach artystycznych. Prace jej znajdują się w kolekcjach prywatnych w kraju i zagranicą.

KABARET PARANIENORMALNI

PARANIENORMALNI – „Z HUMOREM TRZEBA ŻYĆ”

ZOBACZ

ZAPRASZAMY po bilety:

https://bit.ly/31plYTS

A także do kasy Domu Kultury 🙂

Jak żyć? Szukasz odpowiedzi na to odwieczne i fundamentalne pytanie?

Jak zwykle niezawodni PARANIENORMALNI rozwiewają wszelkie wątpliwości – humorem! Czasami nie bywa różowo, a życie to nie bajka, ale zawsze pomoże nam poczucie humoru.

Jest cudownym lekarstwem na codzienność, rutynę i inne nieszczęścia.

PARANIENORMALNI w swoim najnowszym programie żartują ze spraw codziennych,  relacji międzyludzkich , kwestii damsko-męskich i roli mediów w naszym życiu. 

A wszystko to z właściwą sobie lekkością. Z humorem trzeba żyć! – oto recepta na szczęśliwe, udane życie. Doktor Prozak wypisze ją każdemu Nowe skecze, nowe sytuacje, nowi bohaterowie , ale także znane postaci wykreowane przez Paranienormalnych w nowej i odświeżonej odsłonie. Dwie godziny najlepszego lekarstwa – niezwykły kontakt z publicznością, lekkość i energia, której nie można się oprzeć. Tego możecie się spodziewać. Obiecujemy, że uśmiech nie będzie schodził Wam z twarzy, a uśmiech to krzywa , która prostuje wszystko.

SPEKTAKL BAJKOWY DLA DZIECI „FANTAZJANA”

Spektakl bajkowy dla dzieci „FANTAZJANA”

Bastian po śmierci mamy zamyka się w sobie, ma problemy w szkole i nie potraf porozumieć się ze swoim tatą. Pewnego dnia chowa się w księgarni, uciekając przed prześladującymi go starszymi kolegami ze szkoły. Tam znajduje tajemniczą książkę, dzięki której przeżyje najwspanialszą przygodę w swoim życiu.
Nie jest to bowiem zwykła książka, ale pełna magii brama do innego świata. Dzięki niej Bastian przenosi się w krainę Fantazjany, której grozi zagłada…Mały chłopiec okaże się wkrótce jedyną osobą, która może uratować świat fantazji…

„Więc uwierz w siebie
Bawiąc się, sięgnij gwiazd wiedząc, że
To Twe przeznaczenie
Poczuj, że to Twój świat, uwierz w nie!”

Jeśli chcesz spędzić czas w magicznej i bajkowej krainie fantazji, gdzie zawsze zwycięża dobro- wskakuj! Spektakle dla dzieci to świetna forma spędzania wspólnie czasu oraz okazja do rozmowy na bardzo ważne tematy.

UWAGA!

Spektakl jest przeniesiony z terminu kwietniowego.

Zakupione wcześniej bilety zachowują ważność. Jeśli ktoś nie może skorzystać z proponowanego terminu (18.10) można zwrócić bilety w kasie (za okazaniem paragonu).

Spektakl odbywa się w reżimie sanitarnym.

Przypominamy, że posiadanie maski lub przyłbicy jest obowiązkowe /dla dzieci od 4 r. ż./.

Wyjątkowo (bilety sprzedawane były na układ sali sprzed pandemii) miejsca, które macie Państwo na biletach nie będą obowiązywały. Aby spełnić wymagane standardy sanitarne, organizator przyporządkuje Wam nowe miejsca zgodnie z wytycznymi. Prosimy o przybycie  min. 20 minut przed rozpoczęciem spektaklu.

Dziękujemy za zrozumienie i przepraszamy.  Powyższa sytuacja jest jednorazowa.

Z CYKLU KULTURALNY KRAKÓW

24 PAŹDZIERNIKA

Kulturalny Kraków/24 październik 2020

Teatr Słowackiego – Duża Scena

Spektakl :LALKA” Bolesław Prus

Obsada : Dominika Bednarczyk, Hanna Bieluszko, Karolina Kazoń, Karolina Kamińska, Natalia Strzelecka, Mateusz Bieryt, Mateusz Janicki, Marcin Kalisz, Krzysztof Piątkowski, Wojciech Skibiński, Marcin Sianko, Feliks Szajnert, Dominik Stroka, Tomasz Augustynowicz

Reżyser spektaklu w przedpremierowych wypowiedziach stwierdził :

Prus pokazuje bardzo dokładny opis i przekrój polskiej rzeczywistości za jego czasów. A my uważamy, że także za naszych czasów”. Dla reżysera i Tomasza Cymermana, autora adaptacji i dramaturga, XIX-wieczna diagnoza mimo upływu kilkunastu dekad pozostaje aktualna, a nasze społeczeństwo znajduje się dziś w podobnym położeniu, zarówno ekonomicznym, jak i mentalnym. Obaj też podkreślają: „Każde zdanie, które pada na scenie – nie przepisaliśmy i nie dodaliśmy do Bolesława Prusa nic – odbija się w polskiej rzeczywistości”.

Spektakl grany w reżimie sanitarnym.

Prosimy o zabranie maseczek.

Koszt wyjazdu : 115,00zł.

Wyjazd z Rudy Śląskiej godzina 12.00

Rezerwacje oraz informacje dodatkowe, telefoniczne pod numerem 503 037 173

KABARET MŁODYCH PANÓW

Szanowni Państwo
⚠️⚠️⚠️
informujemy, że z przyczyn niezależnych od organizatora
data występu Kabaretu Młodych Panów 👉 ulega zmianie 👈.
Impreza zostaje przeniesiona na ‼️18 kwietnia 2021 r. ‼️na godziny: 🔹17.30 oraz 🔹20.30.
👉Zwrot biletów 🎫 🎫 🎫 możliwy do końca listopada – ⚠️w miejscu zakupu.
Bilety zakupione zachowują ważnośĆ.
Przepraszamy za utrudnienia.

„To jest chore” – najnowsza propozycja Kabaretu Młodych Panów, jak każdy ich program, dotyka kwestii społecznych, tego z czym spotykamy się na co dzień.

„To jest chore” mieści się w ramach wszystkiego, co może zaistnieć w szeroko rozumianych relacjach międzyludzkich, a co odbiega od normy. Idąc dalej, jest o tym, co nienormalne, bezsensowne i absurdalne w naszej codzienności.

Jak mawiał Zygmunt Freud „nie ma ludzi zdrowych, są tylko niezdiagnozowani” i ten program w pełni to potwierdza.

Zabawne skecze i zaskakujące puenty, których tutaj nie brakuje, świetne scenki łączące, jak i ironiczne, mądre piosenki sprawiają, że dwie godziny mijają nam bardzo szybko i czujemy zdrowy niedosyt.

Wszystko wykonane na najwyższym poziomie estradowym i z pełnym zaangażowaniem. Panowie zgrabnie łączą obiektywizm z umiarkowanym realizmem nie koncentrując się wyłącznie na zaletach, ani na wadach świata i ludzi. Ukazują świat we właściwych proporcjach i pochopnie nie uogólniają.

Świetny program i fantastyczna zabawa.

Bilety on-line na https://bit.ly/35cwpwB