REPERTUAR MARZEC

ROZSTRZYGNIĘCIE KONKURSU PLASTYCZNEGO

Zapraszamy po odbiór nagród !!! Od 8:00-14:00 można odebrać dyplomy i nagrody!

Bardzo dziękujemy za nadesłane prace! Wszystkie pisanki są piękne, kolorowe i bardzo różnorodne 👏 👏 👍 . Ogromnie doceniamy wkład pracy i pomysłowość , a przede wszystkim czas pracy artystów. Tak to już jednak jest z konkursami, że (choć nie bez trudu) musieliśmy wyłonić zwycięzców 👑 .

Jury 👩‍⚖️ w składzie: Krzysztof Piecha, Iwona Małyska, Grażyna Skuczeń, Anna Magiera, przyznało następujące miejsca i wyróżnienia:

miejsce I 🥇 👑 Alicja Chojnacka

miejsce II 🥈 Alicja Belkowska

miejsce III 🥉 Natalia Rudzka

Wyróżnienia równorzędne:

Martyna Pol, Filip Oleksiuk, Marta Kończak, Mateusz Sopel, Aleksander Wójcicki, Łukasz Baster, Natalia Dobrowolska oraz szczególnie wyróżnienie dla najmłodszej uczestniczki i jednocześnie największego jaja w konkursie 😉 😄 otrzymuje Maja Skupin lat 3🙂 .

Wszystkim artystom gratulujemy!

Dla KAŻDEGO uczestnika konkursu mamy pamiątkowy dyplom oraz drobny upominek 🙂 , a dla zwycięzców nagrody.

📌 Uwaga 📌 O sposobie odbioru nagród poinformujemy wszystkich na fb i stronie www.dkrsl.pl

Fundatorem nagród jest Dom Kultury i Miasto Ruda Śląska.

Prace zostaną wystawione w Domu Kultury oraz UM Ruda Śląska (po 12 kwietnia).

RUDZKIE PTOKI CZ.I

Szanowni Państwo,

nie możemy się spotkać „twarzą w twarz” co jednak nie znaczy, że nasze rudzkie, kolorowe ptaki zawiesiły swoje pasje 🙂  Przeciwnie, dlatego dzięki uprzejmości pana Bronisława Wątroby dzielimy się z Wami ciekawostkami dotyczącymi dzielnicy Rudy Śląskiej – Bielszowice.

Bezpośrednio po wojnie na terenie miejscowości był w obiegu pieniądz zastępczy wystawiony zbiorowo przez miasta i powiaty Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego, gdzie wśród emitentów wymieniono również powiat Hindenburg. Same Bielszowice na wydanie własnego pieniądza zdecydowały się ponownie dopiero w okresie kampanii plebiscytowej mającej zaważyć o podziale Górnego Śląska. Oczywiście pieniądz tego typu służył głównie agitacji proniemieckiej. Emisja bielszowicka obejmowała w tym przypadku trzy nominały; ½, 1, 2 marki, różniące się też kolorystycznie ( odpowiednio w kolorze żółtym, czerwonym i zielonym ). Na każdym z tych notgeldów przedstawiono na awersie charakterystyczne budynki (część z nich istnieje po dzień dzisiejszy ), a na rewersie mapkę obszaru plebiscytowego. Agitacja za Niemcami na terenie tej gminy okazała się nieskuteczna, czego można się było spodziewać, bo przecież większość mieszkańców nie czuła się Niemcami i oddano zdecydowanie więcej głosów za Polską. Te bielszowickie notgeldy są właściwie jedyną tego typu pamiątką plebiscytową wystawioną na obszarze wchodzącym dzisiaj w skład miasta Ruda Śląska.
Podobny charakter miała ostatnia emisja samorządowych pieniędzy zastępczych. Znacząca rola Bielszowic w historii III powstania śląskiego pośrednio zaowocowała wydaniem w dniu 29.VII.1921 r. serii bonów upamiętniających właśnie ten czyn zbrojny propolskiej ludności Górnego Śląska. Wydane zostały wtedy cztery nominały; 25, 50 fenigów, 1, 2 marki. Awersy tych walorów są identyczne i przedstawiają powstańca na tle płonących kopalń i hut, symbolizujących Górny Śląsk. Poszczególne rewersy natomiast przedstawiają:
25 fenigów – odezwę W. Korfantego do powstańców
50 fenigów – Komendę Placu w Bielszowicach
1 marka – pochód Polaków po zwycięstwie
2 marki – rozdzielenie walczących stron przez wojska aliantów.
Napisy na tych notgeldach są już dwujęzyczne, a pieniądz ten ważny był do 1października 1922 roku, choć oficjalne przyłączenie gminy do państwa polskiego nastąpiło wcześniej.
Dwie ostatnie serie tej gminy tylko częściowo pełniły rolę pieniądza, gdyż
przeważała w tym przypadku ich rola propagandowa, pamiątkowa, jak też
kolekcjonerska. Na tym działalność emisyjna się zakończyła. Zastępcze banknoty inflacyjne już się tam nie mogły ukazać z uwagi na zmianę przynależności państwowej.

Bronisław Wątroba


DZIEŃ KOBIET Z HUMOREM I PIOSENKĄ

Szanowni Państwo,

zapraszamy na uroczy wieczór

Grzegorzem Poloczkiem, Katarzyną Piowczyk i Bartosem !

Ci dobrze znani Państwu artyści zabiorą Was w podróż pełną humoru i piosenki, a spotkanie z Wami będzie jednocześnie podsumowaniem artystycznym 30 lat pracy Grzegorza Poloczka w kabarecie!!!

Możecie kupić bilety (40 zł) bez okazji , albo świętować z nami Dzień Kobiet. Pamiętajcie, że dla osób w wieku 60+ bilety są ze zniżką 20% czyli po 32 zł:)

Prosimy o płatność w kasie (gotówką) w dniu imprezy, kasa będzie czynna od 15.00 w tym dniu.

Zapraszamy bardzo serdecznie, dobra zabawa gwarantowana!!!

Przyjmujemy telefoniczne rezerwacje już teraz 🙂

BAJKA DLA DZIECI NIEBRZYDKIE KACZĄTKO

SZANOWNI PAŃSTWO

.

INFORMUJEMY, ŻE TERMIN BAJKI ULEGA ZMIANIE !

POINFORMUJEMY WAS O NOWEJ DACIE SPEKTAKLU –

ZA UTRUDNIENIA PRZEPRASZAMY.

Dobrze znana historia o brzydkim kaczątku, oparta na klasycznej baśni Hansa Christiana Andersena w autorskiej oprawie. (Nie)Brzydkie Kaczątko to spektakl o samotności, ale i o odnalezieniu własnej drogi, o odwadze i pięknej przemianie.

Brzydkie Kaczątko odrzucone przez swoich przyjaciół z podwórka, wyrusza w podróż, aby znaleźć swoje miejsce na ziemi. Podczas podróży wiele razy trafia na sytuacje bez wyjścia, ale okazuje się, że nie ma sytuacji bez
wyjścia.. otóż zawsze jest jakiś sposób na kłopoty. O tym właśnie przekonuje się Kaczątko podczas spotkania z zabawnymi Duchami – Jankiem i Zenkiem oraz gdy nieoczekiwanie wpada na Myśliwego Pif Pafa i jego psa. Na szczęście zawsze na naszej drodze pojawia się ktoś życzliwy, kto chce nam pomóc. I tak dzieje się również w przypadku Kaczątka, któremu pomoże m.in. Polna Mysz oraz doktor Dzięcioł, który przywróci Kaczątku wiarę w siebie. Interaktywne momenty spektaklu wciągną w podróż najmłodszych, którzy przemierzą wraz z Kaczątkiem daleką drogę, aby zobaczyć jego piękną przemianę.

Autorskie piosenki, wartko tocząca się akcja spektaklu, piękne kostiumy oraz barwna scenografia czynią ten spektakl wyjątkowym teatralnym widowiskiem z wartościowym morałem, który powinni zapamiętać nie tylko najmłodsi widzowie.

Bilety- 18 zł

rezerwacje przyjmujemy telefonicznie:), zapraszamy:)

ZOBACZ FRAGMENT

KONKURS PLASTYCZNY

KONKURS PLASTYCZNY

„Z jajem malowane” na przestrzenną pisankę !

Dłubiesz, skubiesz i wylepiasz? Wiercisz, kręcisz i przyczepiasz?

Weź kolegę, koleżankę oto konkurs na pisankę!

Zapraszamy do konkursu plastycznego wszystkie Przedszkolaki i Dzieci ze szkół podstawowych!

Ten konkurs jest dla Was! Każdy może wygrać tylko pamiętajcie: bardzo nie lubimy prac, w których zbytnio i niepotrzebnie „maczali palce” dorośli (oczywiście wiemy, że czasem to konieczne)! Wolimy jeśli coś jest może trochę krzywe, poklejone, ale WASZE!

REGULAMIN

Karta zgłoszenia Konkurs z jajem malowane